Jaki wpływ mają kolorowanki na nasze dzieci

0 Comments

Koncentracja, walka z trudnymi emocjami i rozwój wyobraźni

Popularne kolorowanki dla dzieci są znane od wielu, wielu lat. Gwarantują one masę korzyści. Przekonajmy się konkretnie, o czym mowa.

Na pewno kolorowanki wydłużają czas koncentracji uwagi. Pomagają w tym, z czym dzieci miewają największy kłopot. Kolorowanie się wiąże bezpośrednio ze skupieniem na wykonywanej czynności oraz na rysunku. Kolorowanki także uczą cierpliwości oraz wytrwałości.

Kolorowanki są także receptą na stres, jak i także pomagają w walce z dosyć trudnymi emocjami. Nie tylko uspokajają i wyciszają, ale na dodatek świetnie rozładowują emocjonalne napięcia. Są także sygnałem o tym, w jakim jest maluszek aktualnie nastroju. Świetnym rozwiązaniem jest kolorowanie mandali. Są to wszelkie rysunki na planie koła.

Oczywiście nie trzeba nikomu mówić, że kolorowanki znacznie rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność. Aby samo kolorowanie nie stało się jedynie zabawą odtwórczą, to musimy widzieć, że malowanka może stanowić bazę do rysunku dziecka. Zachęćmy maluszka, aby dorysował własne elementy.

Pomocne w nauce

Kolorowanki okazują się także bardzo pomocne w nauce pisania. Do tego mają wpływ na ćwiczenie manualnej sprawności. Poza tym rozwijają małą motorykę. Dzięki kolorowaniu nasze dziecko ćwiczy chwyt pisarskiego narzędzia, precyzję, staranność, a także koordynację wzrokową i ruchową. Jest to doskonała rozrywka, a także sposób na nudę. Kolorowanki dostarczają nam sporo radości, a do tego są pomocą nieocenioną, która pomaga zająć dziecko w podróży, czy też w poczekalni.

Kolorowanki przygotowują także dziecko do szkoły. Gdy dziecko maluje, to poznaje różne kształty i kolory. Rozwija także pamięć, a do tego pogłębia wiedzę o świecie. Edukacyjne kolorowanki, które są związane bezpośrednio z zainteresowaniami maluszka, pozwalają na przyzwyczajenie ich do zadań szkolnych.

Na sam koniec wspomnijmy o ważnej roli inspiracji do tworzenia. Na podstawie kolorowanki można nawet pokusić się o ulepienie postaci z modeliny, czy też z plasteliny.